pátek 13. dubna 2018

A čínský čaj jako taky nepijete?

Jakmile jsem publikovala přepis svého rozhovoru s mou dcerou s názvem Nekoupím ti hračku z Číny. A proooč??? dostala jsem okamžitě spoustu kuriózních podnětů. Zřejmě jsem byla zařazena do nějakého pomyslného klubu poblázněných fundamentalistů a leckdo cítil potřebu mne vrátit do reality. Připadne mi to trochu podobné jako když mé kamarádce, která píše blog o životě bez auta, někdo před léty v diskuzi vyčítal, že se nechala odvést do porodnice autem. To, že nejsme schopni naši životní změnu dotáhnout na sto procent, ještě neznamená, že nemá smysl dělat nic. Děkuji za tyto podněty. Pojďme se na to podívat společně. Když to takhle bude pokračovat dál, můžete se těšit na seriál :-)


  • "Čaj a kávu taky nepijete?"
  • "A to vám jako nevadí, že čeští výrobci hraček určitě používají nářadí z Číny?"
  • "Když přestaneme kupovat čínské hračky, tak bude hodně lidí bez práce." 
  • "Obchod s Čínou je přece klíčovým ekonomickým parametrem každé země!"
  • "Není špatné, ze odepíráte reálný model zvířete jako hračku dítěti a sama se honosíte mobilem, který je na půl z Číny a na půl z Taiwanu?"
  • "Předpokládám že máte pc nebo mobil. Vyhodte ho! Je v tom určitě něco z Číny. Nebo jste pokrytec a moralista, který si do pusy nevidí? Kážete vodu a pijete víno" 

Některé připomínky, ač jsou trochu úsměvně formulovány, stojí za komentář. Ráda bych podotkla, že ve své snaze podpořit české výrobce hraček nehodlám vyhlásit válku Číně. Nebudu pálit čínské podprsenky ani dělat jiné podobné happeningy. S čínskou kávou nemám moc osobních zkušeností, ale čínský čaj neodmítám. Svou starou Nokií z bazaru se sice moc nehonosím, ale přiznávám, že nevím, kde byla vyrobena, Nokia vyrábí telefony leckde. Přesto telefon ani počítač nevyhodím.Víte, ono je to o hledání alternativ a o pátrání po bezpečných výrobcích pro děti, jejichž organismus je nejvíce citlivý vůči působení negativních vlivů. U elektroniky, oblečení, natož pak v čínském čaji, moc alternativ není. A navíc to často ani nejsou výrobky pro děti. U hraček je to jinak. 
Můžete si můj rozhovor s dcerou přečíst ještě jednou a koukat se na to komplexně. Hračky z Číny mi připadnou nevhodné z více důvodů, nejedná se jen o prostý fakt, že je to prostě z Číny, jde o emise z dopravy, často nedostatečnou kontrolu bezpečnosti výrobků, špatné pracovní podmínky a především o to, že my tady v Česku (či jinde poblíž v Evropě) máme svoje lokální výrobce hraček, kteří umí produkovat hračky bez těch tří předchozích negativních vlivů. My u hraček ty alternativy prostě máme. Jednak jich obecně můžeme kupovat méně (znáte někoho, kdo si stěžujete na to, že má doma málo hraček??) a pak můžeme naše spotřebitelské preference obrátit k zodpovědnějším lokálním variantám. Tady jsou taky lidi, kteří něco umí a chtějí se tím živit a možná jsou právě teď bez práce.
A ne, míru dovozového čínského zboží v našich obchodech opravdu nepokládám za klíčový ekonomický parametr. Klíčové by mohlo být to, když by naši výrobci prodávali své hračky na čínském trhu. Naopak to neplatí :-)


P.S. Zvířata chodíme dětem ukazovat do lesa a do ZOO. Tam mají ty zvířecí modely úplně nejvíc reálné :-)

Žádné komentáře:

Okomentovat