pondělí 16. dubna 2018

Co českého koupíme v českém (e)hračkářství

V březnu 2018 jsem oslovila třicet prodejců hraček v České republice s otázkou, zda lze v jejich sortimentu nalézt hračky vyrobené v České republice a poprosila je o tip na konkrétní takové výrobky a značky. Svůj dotaz jsem zaslala některým větším firmám, které provozují kamenná hračkářství, dvěma předním internetovým obchodům a dále pak do dvacítky eshopů, které se zaměřují na prodej hraček. Při oslovování obchodníků jsem si nekladla za cíl oslovit všechny, to by byl vzhledem k množství subjektů nereálný úkol. Udělala jsem si vlastní výběr, a to zejména z obchodníků, kteří na mě ve vyhledávači vyskočili na předních místech.


Celkový dojem je takový, že v českých hračkářstvích lze najít české hračky, ale je potřeba se v českých značkách orientovat, jinak hrozí, že je nenajdete či že vám obchodník - často zřejmě ve vlastní nevědomosti - jako českou hračku prodá něco, co bylo vyrobeno třeba v Číně. Nezbývá než, abychom my zákazníci byli aktivnější, informovanější a více se po českém zboží ptali a tím české obchodníky kultivovali. Přála bych nám, aby u každého nabízeného produktu byla uvedena informace o místu výroby, abychom se mohli dle této informace rozhodovat a měli možnost preferovat české zboží. Nejznámější české výrobce hraček jsem uváděla již ve svém dřívějším příspěvku, doporučuji k přečtení, najdete jej zde.  Podrobnější seznam českých výrobců ekologických hraček si můžete na těchto stránkách zobrazit také - v tomto odkazu.

Během vyhledávání eshopů jsem narazila také na několik málo ojedinělých eshopů, které se zaměřují výhradně na hračky vyrobené v České republice, těm jsem nepsala, ale ve výčtu by neměly chybět:  CZ Výrobky z Českých Budějovic, Česká hračka ze Žďáru u Semil, Hugo chodí bos z Prahy, Vyrobeno pro děti z Kamenického Šenova.

Zde shrnuji odpovědi obchodníků, které jsem oslovila. Řazeno abecedně dle názvu. 
 • Agátin svět mi poradil, že v jejich vyhledávacím filtru lze zaškrtnout klíčové slovo "český výrobek", který následně zobrazil cca deset stránek českých produktů, s uvedením jejich výrobců. Tohle je vcelku dobrý výchozí bod pro nákup zajímavých lokálních hraček.
 • Konzultant prodeje z eshopu Alza mi doporučil české značky DINO, VOLTIK, CEEDA Cavity a Topa Toys. Na můj doplňkový dotaz, zda to mohu chápat tak, že jsou všechny nabízené výrobky těchto značek vyrobeny přímo v ČR, jsem dostala souhlasnou odpověď. Po chvilce hledání se mi podařilo proklikat k některým hračkám daných výrobců. V popiscích bohužel chyběla jasná informace, že se jedná o výrobek vyrobený v ČR. Bez přímého oslovení obchodníka bych se tedy k této informaci nedostala a nezbývá mi než věřit pánovi konzultantovi. (Později hledám informace přímo na stránkách výrobců a zdá se, že mohu potvrdit, že konzultant z Alzy mi poskytl správnou konzultaci).
 • Bambule mi doporučují značky Albi, Bonaparte, Chemoplast, Dino, Efko, Igráček, Lena, Směr, Vista a Stiga. Opět zasílám doplňující dotaz, zda to mohu chápat tak, že všechny produkty uvedených značek, které má Bambule v nabídce, byly vyrobeny v ČR. Obratem přišla lakonická odpověď "ano, přesně tak", což např. minimálně v případě Albi a Leny lze zpochybnit.
 • Bejby.net z Prahy, který se na netu mimo jiné prsí přídavným jménem nejlepší hračkářství, mi neodpověděl vůbec nic. Zde je obchodníkovi zákazníkova snaha najít české výrobky zřejmě lhostejná. Pro mě to tedy nejlepší hračkářství není.
 • Pán z eshopu Bombastus, který na svých stránkách nabízí mj. tzv. eko hračky, mi upřímně napsal, že hračky jsou jen doplněk k jejich převážně exotickému sortimentu a dováží je společně s jiným zbožím ze zahraničí. Nicméně mi poděkoval za podnět a přislíbil, že se po vhodných místních výrobcích porozhlédne. Děkuji za odpověď a držím palce při hledání lokálních dodavatelů.
 • Dětské dřevěné hračky z Třince příliš optimismem nesrší a politují mne, že pokud mám v plánu kupovat hračky pouze českých výrobců, budou mít moje děti velmi omezený počet hraček. Sortiment ryze českých v Česku vyrobených hraček pokládají za velmi omezený a varují, že řada velkých na pohled českých značek ve skutečnosti v Česku nevyrábí (jmenují i konkrétní značky, které někteří jiní obchodníci za hračky s českou výrobou označují, a později skutečně ověřuji, že toto varování je pravdivé). Doporučují však značku Detoa a hračky od výrobce Vladislav Jaroš. Od něj mají v nabídce mj. dřevěného houpacího kohouta, oblíbenou hračku mého dětství. Dostala jsem dále doporučení na některé kvalitní německé výrobce, což mne v zásadě neuráží, ale nyní se jim věnovat nechci.
 • Dřevěné hračky z Brna mne odbyly šalamounsky: odkazem na přehled všech značek, se kterými spolupracují s tím, že zde naleznu popisy výrobců. Vyskočil na mne seznam 120 značek, samozřejmě i těch zahraničních. Namátkou proklikávám asi 15 značek a vidím, že informace jsou velmi kusé. Místy kromě názvu značky a přehledu výrobků není uvedeno nic. Mnohde se společnosti prezentují jako česká značka a to včetně těch, které část produkce vyrábějí v Číně. U žádného výrobku nevidím informaci o tom, kde přesně byl vyroben. Jednoduše zmatek. Později zde objevuji výrobce označeného jako "česká dřevěná hračka", kde konečně nacházím několik desítek produktů, které se hlásí k výrobě v ČR. Škoda jen, že mne sem pán nenasměroval přímo. 
 • Dřevěný svět hraček z Prahy odpovídá v pozitivním duchu, že nabízí převážně produkty od českých firem a řemeslníků. U takovýchto produktů prý mají vždy uvedeno "vyrobeno v ČR". Namátkou klikám na deset různých produktů z nabídky a skutečně u osmi z nich nacházím v popisu slovní spojení "vyrobeno v ČR". Konkrétní značky bohužel u produktů uvedeny nejsou, nelze tedy ověřit, kdo přesně je vyrobil a zda to bylo v Česku. V informacích "o nás" eshop uvádí, že spolupracuje mj. s léty ověřenými českými firmami jako je Detoa, Bino a Miva. Z informací od výrobce BINO však vím, že tato firma vyrábí především v Číně. Snad i u jejich produktů tedy není uvedeno, že byly vyrobeny v ČR.
 • Dvěděti z moravskoslezských Metylovic, které se orientují na prodej dřevěných hraček z celého světa, mi odpověděly s informací, že v tomto eshopu lze mj. vyhledávat dle značek. Hračky vyrobené v ČR lze najít pod výrobci označenými jako "Česká dřevěná hračka" (směsice různých menších českých výrobců) a dále pak mi jsou doporučeny hračky českých výrobců Detoa, Gerlich, Lena, Makovský, Topa Toys, Voltik a Walachia. V popisu značek i produktů lze najít informaci, že se jedná o zboží české firmy, leč málokde vidím formulaci, že hračky byly přímo v ČR vyrobeny. Jak zmiňuji i na jiných místech, může to být trochu matoucí. Např. Lenu většina prodejců označuje za českou značku, leč na stránkách Leny lze v katalogu výrobků dohledat, že některé z jejich výrobků jsou vyrobeny v Číně.
 • Z eshopů Easytoys, Fonetip a Mrakyhraček z Bystřice nad Pernštejnem mi přišla zcela identická odpověď, zjevně se jedná o jednu společnost. Stojí za citaci: "hračky dostáváme od českých velkoobchodů, kteří mají oprávnění dodávat na český trh a které jsou vyrobeny u nás je napsáno na jednotlivém zboží a toho máme spousty a nemůžeme jednotlivě kontrolovat. Děkuji za pochopení." Rozumím, chápu, prostě chci moc. Tady české hračky nehledejte. 
 • Z eshopu Eco Capart - zaměřeného na ekologické potřeby pro děti - přichází upřímná odpověď, ze které vyplývá, že u nich zřejmě žádné ryze české hračky nenajdu, neb dle slov majitelky eshopu již opravdu české hračky dělá jen několik málo větších výrobců jako je Detoa a Šapitó a ostatní velké firmy přeorientovaly výrobu z velké části do Číny.  Cením si, že mi tento obchodník odpověděl, i přesto, že mi neměl co nabídnout.
 • Feedo z Prahy mi prostřednictvím paní z oddělení péče o zákazníky vzkazuje, že nemá informace o tom, v jaké míře nabízí české hračky. Z českých značek prý mají např. DINO nebo WIKY. Wiky však dle mých informací v Česku hračky nevyrábí, pouze je sem dováží. Škoda za takto kusou a z části nepravdivou informaci, ani v tomto obchodě zákazník jednoduše české věci nenalezne.
 • Eshop 4kids ze středočeského kraje mi doporučil tento postup, jak v jejich eshopu najít hračky vyrobené v Česku: "na našem webu zadejte do vyhledávače "ceske hracky" - vyfiltrují se Vám převážně hračky, které jsou vyrobené v ČR anebo hovoří českým jazykem. Při rozkliknutí značky většinou vidíte, kde byla vyrobená, v hlavním popise anebo v záložce parametry." Po chvíli testování jsem pochopila, že spojení "hračky které hovoří českým jazykem" není překlep. Při následování výše uvedeného popisu na mě vyskočil plyšový lev, který rozumí českým povelům. Ale v ČR vyroben není. Nicméně paní měla pravdu, že u většiny takto nalezených položek skutečně země původu uvedena je a jedná se o ČR.
 • Hamleys - z tohoto pražského kamenného megahračkářství mi neodpověděl nikdo. Zde je obchodníkovi zákazníkova snaha najít české výrobky zřejmě lhostejná. EDIT: Hračkářství Hamleys se pokusilo o nápravu, výsledek posuďte sami: Hračkářství Hamleys skládá reparát z českých hraček
 • Paní ze sítě hračkářství HM Studio hračky byla upřímná a přesná. Přiznala že hraček vyrobených v ČR mají v nabídce minimum a doporučila konkrétní výrobky konkrétních značek: Igráček od firmy Efko, puzzle a hry od firmy Dino, klíčenky a magnetky od firmy Detoa a plyšového krtka od Moravské ústředny.
 • Ihračkářství z Žatčan na můj dotaz nereagovalo. Zde je obchodníkovi zákazníkova snaha najít české výrobky zřejmě lhostejná.
 • Pan Ježek z malého eshopu Ježpodi zaměřeného na prodej dřevěných hraček mne mile překvapil informací, že naprosto vše, co prodávají, si i sami vyrábí ve své dílně u Berouna. Sortiment na mne při bližším zkoumání působil velmi zajímavě, škoda jen, že není na první pohled vidět, že se jedná o ryze českou originální výrobu, mohlo by to obchodníkovi přidat zákaznické body.
 • Eshop Logi-hracky, který se dle své internetové prezentace zaměřuje ponejvíce na hračky z přírodních materiálů a sídlí v Dobříši, mi odpověděl jako úplně první. Vedoucí prodeje mne informoval, že jeho firma nabízí více než 500 ryze v Česku vyrobených hraček, z čehož 100 připadá na značku Miva a ty ostatní vyrábí směsice jiných výrobců, často rodinných, bez zavedené značky avšak s dlouhodobou zkušeností a všemi potřebnými certifikáty.V eshopu lze vyhledávat dle výrobce, tj. tyto doporučené české hračky lze skutečně nalézt. U většiny takovýchto produktů se po rozkliknutí objeví mj. informace, že prodejem této hračky podporují české výrobce.
 • Mall.cz na můj dotaz nereagoval. Zde je obchodníkovi zákazníkova snaha najít české výrobky zřejmě lhostejná.
 • Pán z eshopu Mandala Montessori z pražských Hlubočep mne informuje, že ve svém sortimentu aktuálně nabízí produkci od dvou českých výrobců - Lesní svět a T-Wood - a brzy spustí prodej i od dvou dalších lokálních výrobců. Hned se mi zalíbily výrobky od výrobce s poetickým názvem Lesní svět. Pexesa, skládanky a razítka s obrázky českých stromů a zvířat jsou skutečně kouzelná a z výrobků je hned patrné, že jsou vyrobeny v ČR, navíc z ekologicky certifikovaného dřeva. I z popisků k výrobkům od firmy T-Wood je poznat, že jsou z Česka, navíc z chráněné dílny. Hezká nabídka.
 • Maxíkovy hračky ze středočeského kraje mi ochotně nabízí hned dvanáct značek k výběru: Kovap, Merkur, Dino, Fatra Napajedla, Směr, Monti System, Chemoplast, Vista, Lena, Detoa a Moravská ústředna Brno. U některých odkazovaných výrobků je v popisu uvedeno země původu ČR. U mnohých ostatních produktů je země původu rovněž uvedena, u mnohých jiných bohužel ne, možná to může naznačovat, že pochází ze spotřebitelsky nepříliš oblíbené Číny. Nicméně české produkty odlišitelné jsou a dokonce se v nich i určitým způsobem dá vyhledávat, jelikož jsou sdruženy do souhrnné kategorie "české hračky" (lze zde najít i jiné výrobce než ty, které mi paní z eshopu vyjmenovala). Smutné je, že nálepka "české hračky" je mj. dána i magnetické tabulce od firmy Lena, která se dle stránek tohoto výrobce vyrábí v Číně. Nemyslím si, že je záměrem prodejce mást zákazníka, spíše v tom má někdo chaos. A nebo se rozcházíme v definici termínu česká hračka - já pod něj řadím pouze výrobky v Česku vyrobené.
 • Montessori hračky z Kolína přiznávají, že českých hraček mají spíše méně a doporučují mi konkrétní značky Tvořivý krámek, Kidedu, Pikle a Detoa. Taky jednoho prý českého výrobce knih. Na knihy se podrobněji podíváme jindy, prozradím jen, že ohledně knih mi paní poradila velmi špatně. Zkouším v eshopu najít výrobky uvedených producentů a jde to jen skrze zkratky, které mi paní z eshopu sdělila, zadám-li např. Tvořivý krámek, nenajde mi to nic. Je potřeba použít zkratku TVK. Naproti tomu Kidedu nelze najít pomocí zkratky, je potřeba zadat celý název. Není to moc intuitivní a bez rady přímo z eshopu, bych se k českým produktům nedostala. Jen u některých produktů se eshop/výrobce chlubí tím, že byly vyrobeny v ČR. Škoda, lze mezi nimi najít i opravdu zajímavé věci.
 • Velké hračkářství Pompo mi nabízí zboží od téměř všech větších českých značek: Detoa, Lena, Moravská ústředna, Merkur, Bino, Dino, Směr. U některých z těchto značek jsem na pochybách, zda skutečně vše vyrábí v ČR, proto zasílám prodejci dodatečný dotaz. Je to trochu chyták, poněvadž např. ze stránek značky Lena vím, že jejich magnetické tabulky - které má Pompo v nabídce - se dle stránek výrobce vyrábí v Číně. Ví to Pompo nebo ne? Hm, tak asi neví. Obratem přichází pravděpodobně mylná odpověď, že všechny výrobky jsou skutečně vyrobeny v ČR. Jakožto zákazník si začínám připadat zmateně. Píšu tedy do další z vyjmenovaných firem - Bino - a dostávám informaci, že jejich zboží se vyrábí v ČR, v Polsku a především v Číně. Tak teď už si připadám, že mě někdo klame. Takhle to přece fungovat nemá. Je v pořádku, že někdo vyrábí v Číně. Ale jakožto zákazník chci dostat od prodejce přesnou informaci. Zvlášť když při nákupu přes internet v eshopu Pompo informace o zemi původu není uvedena.
 • Wikyhračky z Kyjova píší, že nabídku českých výrobců mají v eshopu i v kamenných prodejnách. Doporučují mi kubusy a hry z DINA, peřinky do postýlek a kočárků od Drimla, plyšové krtky z Moravské ústředny Brno, kovové nářadí od Štůsek DVB, hrkávky a kousátka od Profibaby, plastové hračky od výrobního družstva Směr, tabule a houpacího kohoutka od Jaroše, houpačky od Kobelára, společenské hry a houpačky od Chemoplastu, společenské hry od EAK Říha, společenské hry od Voltiku a boby a kluzáky od Plastkon produkt. To zní velmi slibně a po troše přemýšlení jsem i zjistila, že v eshopu se dá dle značek vyhledávat, tj. dané výrobce i jejich výrobky jsem dohledala. Ověřila jsem doporučené značky a vypadají, že skutečně vyrábí v Česku.

Ráda bych ještě dodatečně doplnila závěr. Přemýšlím, který ze zmíněných oslovených obchodů bych ráda využila k nákupu českých hraček. Líbila se mi nabídka i přehlednost Agátina světa. Hezkou a nevšední nabídku českých dřevěných hraček, byť od pouhých dvou výrobců, má obchod Mandala Montessori. Bohatou nabídku českých (a z velké části navíc z přírodních materiálů vyrobených) hraček má obchodník Logi-hračky. Zaujala mne také nabídka od Ježpodi, leč zde bych doporučila, aby se obchodník hrději na webu přihlásil k tomu, že si hračky vyrábí sám v Česku. A za prozkoumání určitě stojí všechny eshopy, které se specializují na české hračky: CZ Výrobky, Česká hračka, Hugo chodí bos, Vyrobeno pro děti. 

Nejhůře bych naopak ohodnotila obchodníky, kteří se mi vůbec neozvali: Mall.cz, Bejby.net, Hamleys a I-hračkářství. Obchody Fonetip, Easytoys a Mrakyhraček zklamaly, neboť se zřejmě samy nejsou schopny zorientovat v tom, co českého v nabídce mají. 


Žádné komentáře:

Okomentovat