středa 11. dubna 2018

Databáze nebezpečných hraček

V záplavě internetu lze najít i velmi cenné zdroje informací vztahující se k bezpečnosti hraček. Rodičům (a nejen jim) doporučuji databázi nebezpečných výrobků dostupnou na adresePrávě dnes je v databázi uvedeno 18 043 výrobků (zachycených od 1. 1. 2010), vždy je u nich uvedeno nebezpečí, které výrobek představuje, a zemi, kde bylo nebezpečné zboží objeveno. Zpravidla je přiložena i fotka výrobku. V databázi lze vyhledávat dle kategorií. Nás nyní zajímají především hračky, vybereme si proto kategorii "hračky a zábavní předměty". Výběr není nutno nijak potvrzovat, neboť přehled výrobků se okamžitě po výběru kategorie přizpůsobí a ukazuje jen to, co nás zajímá. Dále lze vyhledávat i dle typu nebezpečí (např. "chemické", tj. takové, které výrobky, které obsahují jedovaté chemikálie) či dle země záchytu zboží (např. jen v České republice, avšak je nutno podotknout, že na našem trhu šlo nepochybně narazit i na ty z výrobků, které byly zachyceny i v jiných státech EU).

Teď už se můžete "kochat" galerií hnusu. U jedné z panenek např. čtu "Plastový materiál panenky obsahuje di(2-ethylhexyl)ftalát (DEHP) (naměřená hodnota 16,14% hmotnostních). Tento ftalát může poškodit zdraví dětí a jejich reprodukční systém.", nafukovací Pluto se může chlubit tímto textem "Plastový materiál a ventil hračky obsahují diisononylftalát (DINP) (měřená hodnota až 33,5 % hmotnostních). Tento ftalát může poškodit zdraví dětí a způsobit poškození jater." Čtení je to rozhodně smutné a vždy se děsím toho, že narazím na něco, co máme doma. Protože to přece nechce nikdo, aby jeho děti byly vystaveny riziku poškození reprodukčních orgánů, jater či čehokoliv jiného. A to třebas jenom proto, že si hrály s nafukovacím psem :-(

Databázi provozuje sdružení spotřebitelů Test (známé též pod názvem dTest) a je plněna z několika zdrojů. Především z celoevropské databáze RAPEX, která shromažďuje informace ze všech členských států Evropské unie. Dalšími zdroji jsou výsledky kontrol českých dozorových orgánů (České obchodní inspekce, Ministerstva zdravotnictví, aj.) a výsledky testů provedených časopisem dTest. Děkuji za tento počin. 


Skvělé je také to, že prostřednictvím této databáze můžete podat podnět kontrolním orgánům na přezkoumání výrobku, který považujete za nebezpečný. To se může někdy hodit. 

Už jste někdy u sebe doma nějaký nebezpečný výrobek objevili? Máte konkrétní zkušenost s reklamací či špatný zážitek v souvislosti s nějakou hračkou?


Žádné komentáře:

Okomentovat