čtvrtek 26. dubna 2018

Zvládlo hračkářství Hamleys reparát z českých hraček?

Po zveřejnění mého příspěvku o hledání českých hraček v českých obchodech (Co českého koupíme v českém (e)hračkářství), který popisoval reakce třiceti různých prodejců hraček na můj dotaz, zda lze v jejich sortimentu nalézt hračky vyrobené v České republice, jsem velmi záhy dostala email od paní Karolíny z pražského hračkářství Hamleys. Hračkářství Hamleys patřilo mezi ty, které jsem ve svém článku kritizovala, protože na můj dotaz vůbec neodpovědělo, což jsem si vyložila jako lhostejnost k zákaznické snaze najít české produkty.

Paní Karolína z Hamleys především opatrně ověřovala, zda-li jsem jim svůj dotaz opravdu poslala, protože jej "naprosto nemohou dohledat". Součástí emailu byl i dotaz zda jsem ochotna svůj text o jejich hračkářství aktualizovat, pokud mi pošlou dodatečnou reakci. Tak jsem paní Karolínu ujistila, že jsem do Hamleys email s dotazem, jaké hračky vyrobené v ČR u nich najdu, skutečně poslala. A dodala jsem, že se nad editací článku zamyslím. Po téměř deseti dnech neaktivity mi zvědavost nedala a dotázala jsem se paní Karolíny zda ještě mohu očekávat nějaké ty informace pro ty svoje internety. 
Paní Karolína tentokrát  byla rychlá. A napsala mi hodně věcí. Omluvu, že můj původní email "nenašli" vynechala, ale nebudu se urážet, jsme jenom lidi a o etiketu tady nejde. 
"V Hamleys se zaměřujeme zejména na rozšíření nabídky hraček, které nejsou snadno na našem trhu dostupné, i proto zastoupení českých hraček u nás nepřevažuje. Přesto však hraje důležitou roli. Složení sortimentu českých hraček se výrazně odvíjí od poptávky našich zákazníků, kteří v souvislosti s ČR preferují výrazné české charaktery spíš než výrobu na území ČR. Jednoznačně nejsilnějším partnerem, který splňuje obě tato kritéria je v Hamleys Moravská ústředna se svým sortimentem Krtků a hlavních postav všech českých pohádek. Podobně je na tom i Bino, které má mnoho položek s motivem Krtečka. Mikro Trading má krásný sortiment Včelích medvídků, Boba a Bobka, Pata a Mata či Čtyřlístek a mnoho dalšího. Dalším partnerem je například Dino. Není moc známo, že například Ravensburger, silný německý výrobce puzzle, her a dalších věcí má továrnu v Poličce, takže v tomto kontextu samozřejmě Ravensburger hraje také silnou roli v našem obchodě. Abrex je specialista na kovové modely aut Škoda, které jsou u našich zákazníků taktéž oblíbené. Dále spolupracujeme s českými výrobci cukrovinek (např Pražská čokoláda), nebo vydavateli knih, prodáváme dětskou zubní pastu Herbadent."
Zasmála jsem se. Od studenta, který dobrovolně skládá reparát a má možnost předem si přečíst, v čem pohořeli jeho spolužáci, bych čekala lepší přípravu. Odkázala jsem paní, ať si přečte můj článek o nejznámějších českých hračkách a najde si, co  tam píši o firmě BINO. Taky jsem Karolíně poradila, že by to chtělo kýbl popela na posypání hlavy (jo, já vím, jsem občas trochu drzá, pardon). BINO jednoduše nelze nazvat značkou, která vyrábí hračky v Česku a i o některých dalších subjektech mám své pochybnosti (např. Abrex rozhodně nevyrábí autíčka jenom v Česku). Nicméně jsem zástupkyni Hamleys ujistila, že jejich reakci na svém blogu moc ráda zveřejním, čímž dostávám svému slibu :-)


Shodou náhod jsme se dnes do Hamleys jeli podívat i osobně. Nevím, jestli to tam znáte. Je to obrovský prostor fungující nejen jako hračkářství, ale zároveň jako zábavní dětské centrum. Nechci psát jenom nehezké věci, naše děti to tam opravdu milují. Personál je tam vždy nadprůměrně milý, všichni se usmívají a baví děti. Prostoru dominuje nádherný velikánský kolotoč a obří skluzavka. Je to pro nás především zábava. Dneska jsme neodolali a taky jsme dětem něco koupili. A ani to nebylo z Česka, což je v našem případě co říct. Koupili jsme italské magické fixy, které nám moc hezky odprezentovala milá anglicky mluvící paní. Stála o ně starší dcerka, protože si je s sebou chce vzít na dovolenou do Itálie a líbilo se jí, že jsou z Itálie. Pointa je nečekaná. Při bližším zkoumání jsme doma zjistili, že na obalu fixů jsou dvě velmi rozdílné informace o místu původu - velký nápis "Made in Italy" a mnohem menší nápis "země původu: Čínská lidová republika" (fotky najdete v příloze). Takovýhle šlendrián vidím poprvé a naštvalo mě to opravdu moc. Chtěla jsem, aby tenhle zpočátku kritický příspěvek skončil pozitivně. Nejde to, tohle je dle mého názoru dost vážný přešlap. Očekávám, že mi zítra asi zase napíše paní Karolína a něco hezkého se o tom dozvím. Hamleys je hezký koncept, ale v komunikaci se zákazníkem a ve značení zboží by ještě měla česká pobočka na sobě zapracovat.EDIT: dle dodatečného vyjádření z hračkářství Hamleys skutečně došlo k chybě ve značení země původu na obalu zmíněných fixů. Výrobek byl vyroben v Itálii, nikoliv v Číně. Chyba vznikla během výroby štítku s českým překladem a bude napravena. Fixy si tedy můžeme s klidným srdcem vzít s sebou do Itálie ;-)
Žádné komentáře:

Okomentovat