pondělí 9. dubna 2018

Hračky zdravé pro děti i pro přírodu

Mám vizi, že existují zdravé hračky, které jsou bezpečné pro děti, a jejich výroba nezatěžuje  životní prostředí. Chci je najít. A chci se s vámi podělit o poznatky, které během svého pátrání získám.

Postupně si utvářím kritéria, jak takovou zdravou hračku poznat. Základem budiž:
 1. hračka musí být doopravdy hračka, tj. musí plnit směrnice kladené na výrobu hraček. Předměty označené za dekorace hračkou nejsou a určitě by si s nimi neměly hrát, natož je např. olizovat, nejmenší děti. U vyšších věkových kategorií je situace trochu jiná (ostatně, naše děti si touto dobou nepochybně budou hrát třeba také s šiškami v lese či nám budou "vypomáhat" s nádobím v kuchyni, což certifikované předměty také nejsou), ale minimálně u dětí do tří let radím obezřetnost a sledování věkového určení hraček, se kterými je necháváme volně si hrát. Nebezpečné jsou malé dílky, důležitá je kvalita a trvanlivost povrchového zpracování, rizikové jsou hračky s magnetickými součástkami či bateriemi, aj. Další tipy k výběru hraček jsou např. zde: https://arnika.org/jak-vybirat-hracky.
 2. hračka je vyrobena z přírodních materiálů (dřevo, vlna, len, papír atp). Z přírody jsme vzešli, k přírodě se vraťme. Hračka z přírodního materiálu se po konci své aktivní služby může snadno rozložit či spálit bez negativního dopadu na životní prostředí. Naproti tomu plasty zaplňují naše životní prostředí, dostávají se do vod a v podobě mikroplastů i do našich těl. Více o negativech plastů v tomto samostatném článku
 3. hračka byla vyrobena tam, kde žijete, ideálně tedy v České republice či alespoň v jejím blízkém okolí. V našich obchodech je velkým nešvárem nadbytek věcí z Číny a malá nabídka lokální produkce. Zkusme říci ne věcem, které k nám putují tisíce kilometrů - důvody pochopí i malé dítěTipy na zdravé české hračky můžete hledat v Mapě zdravých českých hraček a v Seznamu českých výrobců hraček z přírodních materiálů a dobrý přehled nejzajímavějších tématických článků a tipů naleznete také zde: Ježíšek přijede z Česka - rozcestník nákupních tipů.

Na tyto základní charakteristiky se dá napojit řada dalších více či méně podstatných vlastností. Můžeme se orientovat podle různých ekoznaček, můžeme řešit původ použitého dřeva či textilu a jeho certifikaci, řešit povrchovou úpravu dřevěných hraček a celkovou kvalitu jejich opracování. Roli může hrát také to, kde hračku koupíme, zda na místním trhu od přímého výrobce či zda si jí necháme doručit z eshopu obalenou několika vrstvami obalových materiálů. Pro nejmenší děti bychom se měli orientovat pouze na hračky certifikované pro příslušnou věkovou skupinu. Hodnotit nepochybně musíme i smysluplnost a potřebnost hračky, zda ji dítě dostatečně využije a nestane se z ní jen jeden z dalších lapačů prachu na přeplněné polici. 

Někdy uděláme lépe, když dítě raději vezmeme na procházku do lesa či někam do muzea, neboť nejlepší a nejzdravější hračkou, kterou můžeme našemu potomkovi darovat, je náš čas. To je ta pravá ekologická hračka.5 komentářů:

 1. možná by to chtělo taky nějaké tipy, kde takové zdravé české hračky koupit, les či muzeum je fajn, ale nejde to pořád žejo....do cca 3 let to problém nebyl, dětem stačilo velmi málo hraček, většina ze dřeva, ale pětiletého kluka tím už moc nepotěším

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Díky za komentář. Tipy jsou v přípravě, rozhodně budou a není jich málo :-)

   Smazat
  2. Tak a tady máme slibované tipy: http://www.zdravehracky.cz/2018/04/mapa-ceskych-vyrobcu-zdravych-hracek.html :-)

   Smazat
 2. Také raději dětem nakupuji spíše hračky ze dřeva. Myslím si, že jsou mnohem hezčí a navíc neničí naši planetu. Třeba naposled jsem jim koupil dřevěné obrázkové kostky s tématikou medvídka Pů a měli z toho ohromnou radost!

  OdpovědětSmazat
 3. No pro děti bych koupila asi něco jiného. Já jsem dcerce kupovala dřevěné hračky z https://www.caryawood.cz/ , protože rozvíjí její motoriku a pozornost, což se podle mě při vývinu rozhodně hodí...

  OdpovědětSmazat