Mám vizi, že existují zdravé hračky, které jsou bezpečné pro děti, a jejich výroba nezatěžuje životní prostředí. Chci je najít. A chci se s vámi podělit o poznatky, které během svého pátrání získám.
Postupně si utvářím kritéria, jak takovou zdravou hračku poznat. Základem budiž:
- hračka musí být doopravdy hračka, tj. musí plnit směrnice kladené na výrobu hraček. Předměty označené za dekorace hračkou nejsou a určitě by si s nimi neměly hrát, natož je např. olizovat, nejmenší děti. U vyšších věkových kategorií je situace trochu jiná (ostatně, naše děti si touto dobou nepochybně budou hrát třeba také s šiškami v lese či nám budou "vypomáhat" s nádobím v kuchyni, což certifikované předměty také nejsou), ale minimálně u dětí do tří let radím obezřetnost a sledování věkového určení hraček, se kterými je necháváme volně si hrát. Nebezpečné jsou malé dílky, důležitá je kvalita a trvanlivost povrchového zpracování, rizikové jsou hračky s magnetickými součástkami či bateriemi, aj. Další tipy k výběru hraček jsou např. zde: https://arnika.org/jak-vybirat-hracky.
- hračka je vyrobena z přírodních materiálů (dřevo, vlna, len, papír atp). Z přírody jsme vzešli, k přírodě se vraťme. Hračka z přírodního materiálu se po konci své aktivní služby může snadno rozložit či spálit bez negativního dopadu na životní prostředí. Naproti tomu plasty zaplňují naše životní prostředí, dostávají se do vod a v podobě mikroplastů i do našich těl. Více o negativech plastů v tomto samostatném článku.
- hračka byla vyrobena tam, kde žijete, ideálně tedy v České republice či alespoň v jejím blízkém okolí. V našich obchodech je velkým nešvárem nadbytek věcí z Číny a malá nabídka lokální produkce. Zkusme říci ne věcem, které k nám putují tisíce kilometrů - důvody pochopí i malé dítě. Tipy na zdravé české hračky můžete hledat v Mapě zdravých českých hraček a v Seznamu českých výrobců hraček z přírodních materiálů a dobrý přehled nejzajímavějších tématických článků a tipů naleznete také zde: Ježíšek přijede z Česka - rozcestník nákupních tipů.
Na tyto základní charakteristiky se dá napojit řada dalších více či méně podstatných vlastností. Můžeme se orientovat podle různých ekoznaček, můžeme řešit původ použitého dřeva či textilu a jeho certifikaci, řešit povrchovou úpravu dřevěných hraček a celkovou kvalitu jejich opracování. Roli může hrát také to, kde hračku koupíme, zda na místním trhu od přímého výrobce či zda si jí necháme doručit z eshopu obalenou několika vrstvami obalových materiálů. Pro nejmenší děti bychom se měli orientovat pouze na hračky certifikované pro příslušnou věkovou skupinu. Hodnotit nepochybně musíme i smysluplnost a potřebnost hračky, zda ji dítě dostatečně využije a nestane se z ní jen jeden z dalších lapačů prachu na přeplněné polici.
Někdy uděláme lépe, když dítě raději vezmeme na procházku do lesa či někam do muzea, neboť nejlepší a nejzdravější hračkou, kterou můžeme našemu potomkovi darovat, je náš čas. To je ta pravá ekologická hračka.
možná by to chtělo taky nějaké tipy, kde takové zdravé české hračky koupit, les či muzeum je fajn, ale nejde to pořád žejo....do cca 3 let to problém nebyl, dětem stačilo velmi málo hraček, většina ze dřeva, ale pětiletého kluka tím už moc nepotěším
OdpovědětSmazatDíky za komentář. Tipy jsou v přípravě, rozhodně budou a není jich málo :-)
SmazatTak a tady máme slibované tipy: http://www.zdravehracky.cz/2018/04/mapa-ceskych-vyrobcu-zdravych-hracek.html :-)
SmazatTaké raději dětem nakupuji spíše hračky ze dřeva. Myslím si, že jsou mnohem hezčí a navíc neničí naši planetu. Třeba naposled jsem jim koupil dřevěné obrázkové kostky s tématikou medvídka Pů a měli z toho ohromnou radost!
OdpovědětSmazatNo pro děti bych koupila asi něco jiného. Já jsem dcerce kupovala dřevěné hračky z https://www.caryawood.cz/ , protože rozvíjí její motoriku a pozornost, což se podle mě při vývinu rozhodně hodí...
OdpovědětSmazat