úterý 10. dubna 2018

Krtek smutným rekordmanem

Krtek a jeho příběhy jsou českou pohádkovou klasikou. Krtek se nám navíc osmělil a vyrazil do Činy, kde si našel kamaráda pandu, s nímž natočil novou sérii svých příběhů s diskutabilním obsahem, leč komerčním úspěchem. Děcka tuhle postavičku prostě žerou. A i rodiče a prarodiče při svých nákupech rádi sahají po hračkách s obrázkem Krtka. 

V nedávné době Krtek získal nové ocenění - plastové kostky s veselým obrázkem Krtka (Wiky Kostka skládací Krteček) zakoupené v drogérii Teta v areálu Pražské tržnice se staly celosvětovým rekordmanem v koncentraci jedovatých polybromovaných difenyletherů. Tento výrobek porazil dosavadního šampióna z Nigérie. Více podrobností k tomu lze dohledat na stránkách české neziskové organizace Arnika, kde lze najít i fotku jedovaté hračky: http://arnika.org/hracky-hrebeny-a-ozdoby-do-vlasu-ktere-jsme-podrobili-analyze

Krtek sám je v tom nevinně. Podstata problému tkví v materiálu, z něhož byla tato hračka vyrobena - kostky byly vyrobeny z recyklovaného plastu. Do recyklace vstupují plasty s rozmanitou kvalitou, mj. také plasty z vysloužilých elektrospotřebičů, které obsahují jedovaté chemické zpomalovače hoření. Jsou to velmi problematické látky, u nichž zejména nechceme, aby se vyskytovaly v blízkosti našich dětí. Semletím plastů z elektroodpadu do plastového recyklátu a jeho následným použitím na výrobu hraček se však přesně tyto látky dostávají do rukou našich dětí (a často následně i do jejich úst). Zákonem to překvapivě zakázáno není. Více se o tom můžete dozvědět např. na stránkách www.recyklujbezjedu.cz

Myslím si, že je skvělá věc, že se plasty druhotně využívají. Z recyklovaných plastů lze vyrobit řadu smysluplných věcí. A přispívá to ke snížení produkce nových plastů. Ale měl by v tom být pořádek. Spotřebitel není schopen odlišit, zda kupovaný výrobek je či není vyroben z recyklovaného plastu a v případě recyklovaných plastů nemá zaručeno, že v nich nejsou jedovaté příměsi. Jako jedno z mála vodítek může sloužit jen barva plastu. Recyklovaný plast se často dobarvuje na černo, tmavohnědo, temně šedo atp., je tedy nasnadě nekupovat hračky z takto tmavých plastu. Nabízí se však ještě jedno mnohem spolehlivější řešení: nekupujme plastové hračky vůbec. Důvodů je k tomu více, viz tento článek.


Už jste se s hračkami či jinými domácími předměty z recyklovaných plastů setkali? Já mám doma černý hřeben, který se objevil v jedné studii, jež měřila obsah zpomalovačů hoření a potvrdila, že zrovna tento výrobek pravděpodobně z recyklátu vyroben byl, neboť zpomalovače hoření obsahuje. Moc mě to netěší, ale zdráhám se ho jen z tohoto důvodu vyhodit. To by přece jen moc "eko" nebylo. Nicméně potvrzuji, že člověk se může s takto závadným výrobkem osobně setkat i přesto, že nakupuje v relativně běžných obchodech. 
Žádné komentáře:

Okomentovat