pondělí 23. dubna 2018

Mapa českých výrobců zdravých hraček

Mapa výrobců zdravých hraček je pomůckou pro všechny ekologicky smýšlející rodiče a také pro každého, kdo preferuje české hračky. Tady můžete pátrat po skutečně ekologických hračkách z přírodních materiálů, do nichž otiskl svou duši jejich český autor, a které vznikly tady u nás v České republice. Najděte si svého lokálního hračkáře. Ukažte dětem, kde se rodí hračky. A pokud se vám mapa líbí, tak jí prosím sdílejte dál, popř. přidejte komentář. Dalo mi to docela práci a budu proto ráda, když bude mapa skutečně využita :-) Popisek k mapě najdete níže na této stránce v textu pod mapou.

Pozn: mapa je interaktivní, můžete se v ní přiblížit či vzdálit, rozkliknout informace o jednotlivých výrobcích i vyhledávat pomocí lupy (hledat lze nejen dle názvu, ale také dle typu hračky či věkového určení, můžete zkusit najít např. "hračky z vlny" či "3-5")

Těžištěm mapy jsou zdravé hračky, jejichž koncept jsem představila již ve svém dřívějším příspěvku Hračky zdravé pro děti i pro přírodu. Opravdu zdravé hračky by měly splňovat tři základní rysy:
  1. Zdravá hračka je vyrobená převážně z přírodních materiálů (dřevo, bavlna, vlna, len, papír, hlína, řadím zde i kovy), nikoliv z umělých hmot. 
  2. Zdravá hračka pro české děti je vyrobena v České republice, takže k nám neputuje tisíce kilometrů (čínské hračky můžeme ponechat na hraní malým Číňanům).
  3. Zdravá hračka splňuje směrnice na výrobu hraček (je to tedy hračka, nikoliv dekorace atp.)
Nejzdravější hračky jsou v mapě vyobrazeny zelenými ikonami. Jsou to tedy ty, jejichž výrobci potvrzují, že plní normy na výrobu hraček, vyrábí z převážně přírodních materiálů či kovů (podíl umělohmotných materiálů není větší než 30 %) a vyrábí na území České republiky. Každou ikonu v mapě si můžete rozkliknout a zobrazit si detailní informace, např. o tom, s jakými materiály výrobce pracuje, jaký je podíl přírodních materiálů, jaké typy hraček vyrábí, zda opravdu všechny produkty vyrábí na území ČR atp. 

Šedě jsou vyobrazeni ostatní čeští výrobci hraček. Tj. výrobci s významným procentem výroby mimo území ČR nebo ti, kteří ve výrobě využívají větší množství umělých hmot, a nebo ti, jejichž produkt není hračkou dle legislativy, popř. se k některé z klíčových otázek dostatečně nevyjádřili. 

Doplňuji, že mapa vznikala mnou dle mého úsudku a na základě informací, které mi výrobci poskytli. Řada firem v mapě nepochybně chybí, dle možností budu mapu aktualizovat (pokud hračky vyrábíte a chcete zde být uvedeni, ozvěte se, nebojte, nic to nestojí). Nestojí za mnou žádná instituce, nemám možnost informace ověřovat. Na rodičích nechávám, aby sami u každé jednotlivé hračky zvážili rizika a posoudili, zda je pro jejich dítě vhodná. V každém případě prosím, abyste při nákupu hraček přemýšleli i nad ekologickými aspekty. Zájmem nás rodičů by mělo být nejen dělat radost našim dětem, ale také snažit se zachovat pro ně zdravou planetu. Ony tady budou déle než my, ony budou jednou v tomhle světě vychovávat svoje děti a my bychom pro ně měli chránit jejich budoucí svět.

 Mapa českých výrobců zdravých hračekDůvody proč preferovat české hračky z přírodních materiálů můžete hledat také v těchto mých příspěvcích:
Pro větší přehlednost jsou výrobci zdravých hraček uvedeni také v Seznamu českých výrobců hraček z přírodních materiálů.Žádné komentáře:

Okomentovat