pátek 13. dubna 2018

Nejznámější čeští výrobci hraček

Měla jsem z počátku mlhavý pocit, že Češi české hračky nekupují, protože hračky už vlastně prakticky nikdo v České republice nevyrábí kromě několika málo alternativců, kteří někde na horách vyřezávají ježky ze dřeva. Po oslovení předních prodejců hraček v ČR a cíleném průzkumu na webu jsem však zjistila, že situace českých hraček až tak černá není. Pro tentokrát odhlédnu od důrazu na přírodní materiály a zahrnu všechny značky, které jsou dle mého názoru běžně dostupné. Koupit si plastovou hračku vyrobenou v Česku mi připadne přece jen jako o trochu menší zlo než nákup plastových výrobků dovezených z Číny. Proč? Protože: Nekoupím Ti hračku z Číny. Pokud vám jde o české hračky bez plastů doporučuji Seznam výrobců českých ekologických hraček

Za nejznámější české výrobce hraček považuji následující výčet. (Řadím zde ty, jejichž značky jsou veřejnosti povědomé, či ty, jejichž názvy jsem sice nikdy neslyšela, ovšem s jejich hračkami jsem se reálně setkala někdy v minulosti v některém z konvenčních hračkářství.).  1. Detoa z Albrechtic v Jizerských horách vyrábí široké spektrum převážně dřevěných hraček, her a stavebnic
 2. Dino Toys vyrábí v ČR legendární Tatru 1148. Must have všech českých dětí. Dino Toys vyrábí celou řadu dalších produktů, např. deskové hry, je pro mne však obtížné se zorientovat v tom, zda se všechny vyrábí v Česku. Oficiální eshop výrobce uvádí zemi původu (ČR) jen u některých výrobků (např. některé karty, puzzle, kostky), leckde jinde chybí. Jsem z toho tedy zmatena a raději píši přímo výrobci, který mi ovšem neodpověděl. Na svých stránkách se DINO chválí, že jsou jedničkou mezi ryze českými výrobci hraček, zřejmě tomu snad můžeme věřit. EDIT: po půl roce jsem dostala emailem ujištění, že ano, DINO vyrábí vše v ČR. 
 3. EFKO z Nového Veselí nabízí klasiku - Igráčka. Kromě Igráčka nabízí EFKO také stavebnice, společenské hry a hrací sady pro hry na profese (no, sada pro průvodčího obsahující kovové označovací kleštičky mi připadne možná až příliš oldschool, ale tak proti gustu ...).
 4. Fatra vyrábí v Napajedlech a v Chropyni široký sortiment nafukovacích hraček do vody i na veselé poskakování v interiéru
 5. Chemoplast je český výrobce plastů z Blanska, v jehož nabídce nacházím např. stolní hokej. Teno výrobce v současnosti obnovil také výrobu stavebnice Cheva.  
 6. Kovap z náchodska vyrábí detailně propracované plechové mechanické hračky (traktory, autobusy aj.).
 7. Lena z opavska ve svém bohatém sortimentu nabízí rozmanitý sortiment produktů vyrobených v Česku, např. odrážedla, hračky na písek, kloboučkové mozaiky. Firma pod svou značkou prodává také několik desítek dřevěných skládanek, ty se však bohužel vyrábí v Číně. Podobně jako některé jejich další hračky (např. magnetické tabulky, gumové hračky do vody aj.). V případě nákupu hračky od Leny tedy doporučuji přímo u konkrétního produktu zkontrolovat zemi původu. Ku cti vlastníků Leny budiž, že firma na svých stránkách u každého produktu zemi původu uvádí. 
 8. Miva z jihočeského Vacova vyrábí zejména dřevěné tahací hračky. 
 9. Merkur z Police nad Metují je jednou z vlajkových lodí českých hraček. Značka měla po revoluci ekonomické problémy, ale oklepala se z toho a nyní úspěšně funguje. Vyrábí široce známe stavebnice a úspěchy sklízí i v obnovené tradici výroby elektrických vláčků.
 10. Moravská ústředna Brno vyrábí široký sortiment plyšových a textilních hraček, např. plyšového Krtka. EDIT: dle informací od výrobce vyrábí tato firma v ČR jen 60 % své produkce. Při nákupu produktů od MU Brno tedy místo původu raději bedlivě ověřte. 
 11. Směr, výrobní družstvo sídlící v Praze, nabízí rozmanité plastové hračky do vody i na písek, odrážedla a drobné hry. 
 12. Topa Toys vyrábí ve Staré Pace v Podkrkonoší tradiční obrázkové dřevěné kostky, tzv. kubusy.
 13. Vista Semily má v nabídce mnoho zajímavých léta oblíbených plastových produktů -  propracované modely aut Monti System, plastové mozaiky a stavebnice (Seva, Blok, Mosaic, Seko aj.), magickou kreslící tabulku či dechovou hračku magic ball. Leccos z toho mi silně připomíná vlastní dětství :-) Značka Vista vyrábí všechno své zboží v továrně ve Slané u Semil. 
 14. Voltik z Ostravy vyrábí zajímavé elektronické stavebnice a vzdělávací hračky pro malé i větší děti
 15. Walachia z Fryštátku na zlínsku vyrábí stavebnice z masivního bukového dřeva a slepovací stavebnice z borovicového dřeva. 
Některé české značky ve skutečnosti vyrábí v jiných státech, nejčastěji v Číně.  Při hledání českých hraček tedy radím obezřetnost, mnohdy je těžké se v tom zorientovat. Např. BINO, Woody, či WIKY se můžou leckomu jako české hračky tvářit a někteří prodejci je za české označují, leč ve skutečnosti - ačkoliv sídlo firmy je skutečně v Česku - vyrábí z větší části či zcela v zahraničí. Podobně je mi v jednom eshopu doporučovaná česká značka Albi vyrábějící rozmanité hry. Při oslovení výrobce se však dozvídám, že všechny produkty se sice v Česku vyvíjí, leč často jsou vyráběny jinde (přímo v ČR se vyrábí např. chytré vějíře z konceptu Kvído či Pivní hra. Když pro děti pivní hru, tak jedině z Česka, to dá rozum :-)). Argumenty jsou vcelku logické (snaha výrobce být cenově konkurenceschopný a nedostatečná kapacita továren v Česku, což může být limitující zejména pro velké výrobce, kteří se orientují nejen na český trh), leč já jsem zákazník, já se mohu rozhodnout, komu dám své peníze, a mohu si k tomu zvolit kritéria jaká chci.

Máte-li zkušenost s nějakou konkrétní českou značkou či shledáte-li v mém příspěvku nějaké nepřesnosti, budu moc ráda za komentář. 

V dalších článcích se na české hračkáře dívám detailněji a přísnějším okem, co se používaných materiálů týče. Můžete si zobrazit Mapu výrobců zdravých českých hraček či se podívat na Seznam českých výrobců hraček z přírodních materiálů

Žádné komentáře:

Okomentovat