středa 2. května 2018

Biokelímky v ZOO Praha - ekologický počin a nebo pokrytectví?

Tentokrát si z hračkářství odskočíme na výlet do ZOO Praha. Návštěva ZOO je bezpochyby skvělou rodinnou aktivitou, kterou si vy i děti užijete. My jsme v uplynulých dvanácti měsících navštívili zoologickou zahradu asi patnáctkrát (pro podobné nadšence jako jsme my, vřele doporučuji roční rodinnou vstupenku) a leccos jsme vypozorovali. Dáte-li si v ZOO Praha téměř cokoliv točeného k pití, bude vám to natočeno do biokelímku, tj. do kelímku z tzv. biodegradabilního plastu.

Nad tématem bioplastů jsem se na svém blogu již jednou zamýšlela v souvislosti s hračkami, byla jsem k nim poměrně kritická, podívat se na to můžete zde. Názor si postupně utvářím a hledám další souvislosti. Právě v ZOO jsme jednou narazili na skupinku dobrovolníků z VŠE, kteří vysvětlovali návštěvníkům rizika běžných plastů a informovali o bioplastech. Mimo jiné jsem díky nim pochopila, že bioplasty se vyrábí z různých materiálů a mívají rozmanitou kvalitu, někdy dokonce obsahují příměsi běžných plastů, tj. není bioplast jako bioplast. Druhý zásadní poznatek je, že kouzlo biodegradabilních plastů stojí či padá se způsobem jejich recyklace poté, co výrobek z bioplastu doslouží. Bioplast jednoduše musí být odkládán do nádob pro něj určených a musí být následně sofistikovaně zpracován (mechanické rozmělnění, vhodná teplota, vhodná vlhkost, bakteriální výpomoc). Zpravidla nepatří do nádob na běžné plasty. Naopak, pokud je smíchán s běžnými plasty, může později činit obtíže recyklačním linkám, které zpracovávají běžné plasty. V ZOO Praha je prý všechno v cajku, materiál kvalitní, separace i vhodná recyklace zajištěna.

Vybavena těmito poznatky jsem si obratem šla dát pivo z biokelímku. Svému účelu kelímek posloužil dobře. Ale kam teď s ním? Byť jsem stála poblíž stánku, kde jsem si nápoj koupila, nikde jsem vhodný koš neviděla. Šla jsem tedy poprosit o radu pana prodejce. "No, to hoďte támhle, do toho žlutého koše na plasty". Aha, no jo, pane, ale není to špatně, vždyť je to bioplast? "No, nevím, tohle my tady tak neřešíme, my to jenom prodáváme". Raději jsme šli dál a kelímek s sebou další tři hodiny nosili, než jsme narazili na speciální koš na bioplasty. Přemýšlím, kolik asi tak návštěvníků ZOO takhle blázní pro jeden biokelímek a raději jej nevhodí do prvního koše, který má po ruce. Asi spousty, obsah košů na směsný odpad i na běžný plast tomu nasvědčuje. To pak ale dělá z celého bioplastového kouzla tak trochu pokrytecký počin, který se sice okatě hlásí k tomu, že je velmi eko, ve skutečnosti je mu ale skutečná ekologická podstata na hony vzdálená.

Fakt by ty limonády nešly točit do skla? Opravdu by to bylo o tolik logisticky náročnější než výroba a nákup speciálních kelímků, jejich sofistikovaný sběr a komplikovaná recyklace? A pokud to sklem řešit nelze a je nutno podávat nápoje v jednorázových biokelímcích, nechtělo by to systém sběru odpadu více domyslet? V posledních dvou týdnech jsem si vyměnila několik emailů o biokelímcích s paní z Informačního centra ZOO Praha. Prosila jsem o informace o umístění biokošů, prosila jsem o větší osvětu vůči prodejcům i vůči návštěvníkům, psala jsem, že je speciálních košů v ZOO málo. Reakci jsem sice dostala, mapa košů se prý chystá a připraveny jsou i nějaké infocedule, prodejci prý jsou školeni. Když jsem se ale včera opět v ZOO ptala prodejců, kam s biokelímkem, většina dotázaných mne odkázala na nejbližší koš, nehledě na to, čemu byl určen. A jelikož se mi za poslední dva týdny nepodařilo od infocentra získat žádné informace o tom, kde přesně koše na bioplasty jsou, tak jsme i včera opět chodili po ZOO s biokelímkem v batohu.

EDIT: Po publikování příspěvku jsem dostala informaci ze ZOO Praha, kde jsou aktuálně koše na biokelímky umístěny. Jedná se o venkovní prostory kolem těchto osmi míst

  • restaurace Oceán (u hlavního vchodu)
  • restaurace Gulab (Údolí slonů)
  • restaurace Gaston (pod lanovkou)
  • restaurace Gočárovy domy (vrchní část geostezky)
  • kavárna a cukrárna Černohouska
  • občerstvení V Oboře (u rozhledny)
  • občerstvení U Hrocha (severní vchod)
  • občerstvení U Supa (jižní vchod) 

P. S. V pražské zoologické zahradě jsme hledali nejen odpadkové koše, ale také české hračky. Prodejny suvenýrů přetékají čínským zbožím, českých výrobků je zde poskrovnu. Připadne mi to jako promarněná příležitost. Tuctového plyšáka z Číny si mohou turisté koupit všude jinde na světě. Jsem přesvědčena, že čeští hračkáři by dokázali vyrobit originálnější produkty.

Biokelímky v ZOO Praha patří do speciálních odpadkových košů s vyobrazeným biokelímkem a s nápisem BIO (na obrázku vlevo). Jen tak bude zajištěno jejich kompostování specializovanou firmou. (Do běžných biopopelnic, určených pro odkládání domovního odpadu, však bioplasty nepatří, tam naopak mohou činit obtíže).

Žádné komentáře:

Okomentovat