čtvrtek 3. května 2018

Důvody, proč nekupovat hračky z plastu

Smyslem tohoto blogu je pěstovat v českých rodičích chuť nakupovat hračky z přírodních materiálů a upozadit hračky z umělohmotných materiálů. Ale proč vlastně nekupovat hračky z plastů?
  1. Protože svět je plastem zahlcen a neví si s ním rady - krutou nevýhodou plastu je, že se jen tak nerozloží. Doba rozkladu jednotlivých druhů plastů se odhaduje na stovky až desetitisíce let (nejhůře v tomto směru bývá hodnocen polystyren). Odložené plasty se hromadí leckde, asi nejkřiklavějším příkladem je neustále se zvětšující plastový ostrov v Tichém oceánu, který je již větší než Španělsko, Francie a Německo dohromady. Je alibistické se domnívat, že všechno vyřešíme tím, že budeme plasty třídit. Vytříděných plastů je tolik, že už o dovoz plastového odpadu ztratil zájem i jejich někdejší největší zpracovatel - Čína. Mnohem důležitější je vzniku odpadu předcházet a nákupy umělohmotných výrobků omezit. 
  2. Protože plasty jsou z ropy a ta jednou dojde. Nejoptimističtější odhady hovoří o tom, že ropa dojde nejpozději za 70 let, ta nejpesimističtější očekávání hovoří o maximálně 30 letech. Jsou to jen odhady a mají své limity, jisté však je, že se ropa dříve či později vyčerpá. Možná si jednou naši potomci budou ťukat na čelo, na jaké hlouposti jsme tak strategickou surovinu jako je ropa, vyplýtvali. 
  3. Protože z plastových výrobků se uvolňují mikroplasty a ty konzumují nejen ryby (což už slyšel leckdo), ale nepochybně i naše děti, které s velkou chutí olizují a okusují svoje plastové hračky (nad čímž překvapivě téměř nikdo nepřemýšlí). Mikroplasty jsou jednoduše leckde, i v pitné vodě v Česku. O jejich dopadech na lidské zdraví a bezpečných koncentracích se vedou diskuze. Možná nebezpečné jsou, možná ne, zatím nelze s jistotou říci ani jedno. Nejlepším pokusným materiálem jsou všichni lidé z doby plastové, takže i my. Jak to dopadne, uvidíme za pár desítek let. Raději nebudu čekat na výsledky a u svých dětí omezím konzumaci plastů již nyní. 
  4. Protože z plastů se uvolňuje leccos jiného. Pro výrobu plastů se používá množství různých aditiv (např. ftaláty či zpomalovače hoření) a barviv, které zasluhují naši pozornost. V sázce není nic menšího než zdraví našich dětí. Některé z uvolňovaných chemikálií prokazatelně poškozují nervový systém či budoucí reprodukční schopnosti našich dětí. Problémy s neplodností jsou velkým tématem i pro naši generaci. Na naše děti to nepochybně dopadne ještě hůře. Nutno podotknout, že nejen vlivem plastů, svou roli bude mít určitě i kvalita ovzduší či pochybné přísady v potravinách. Asi si však nechceme jednou vyčítat, že jsme děti zbytečně obklopili něčím, co jim mohlo škodit. 
  5. Protože ještě před sto lety plasty téměř nikdo neznal, nikomu nechyběly a obešly se bez nich tisíce generací našich předků. Masová výroba plastů započala až po druhé světové válce. Určitě jsou produkty, u kterých má plast svůj nedocenitelný význam pro svou nekonečnou tvárnost, to ale ještě neznamená, že to má být materiál první volby. Přírodní materiály nás naopak provázejí od vzniku života na Zemi. Ať už věříte na původ z opic či na Adama, vždycky byl kolem nějaký klacek či jablko, nikdy ne plastový růžový jednorožec nebo svítící meč. 
  6. Protože snadné nakupování dostupných laciných plastových hraček vede k tomu, že naše domácnosti jsou hračkami zahlcené, což ve výsledku vede především k nepořádku a chaosu, a to nikoho (ani ty děti) nebaví. Mít doma pár kvalitních, poctivě zpracovaných hraček, které něco vydrží a děti si s nimi opravdu hrají, je stokrát lepší než koberec posetý desítkami plastových podivností. 
  7. Protože realistické a pestře barevné hračky ubíjejí dětskou fantazii a kreativitu a právě takové jsou především hračky z plastů. Když se zamyslím, tak naše děti si za poslední měsíc asi nejvíce a nejkreativněji vyhrály s objekty jako jsou klacky, šišky a kytky než s čímkoliv, co jsme pro ně koupili. 
  8. Protože se těžce hledají důvody pro to, proč bychom vlastně měli dětem umělohmotné hračky kupovat, máme-li pro ně nějakou alternativu z jiných materiálů. K čemu děti potřebují plast? 

V České republice jsou desítky hračkářů, kteří své hračky vyrábí výhradně či z převážně přírodních materiálů. Můžete je najít v Seznamu českých výrobců hraček z přírodních materiálů či po nich pátrat na Mapě českých výrobců zdravých hraček


Žádné komentáře:

Okomentovat