pátek 18. května 2018

Hry a hračky motivující k pohybu venku - tipy na české hračky

Léto je téměř tady a s ním přichází čas volnosti a neomezených možností zábavy. Pojďme dětem napomoci prožít skutečnou radost z pohybu venku. Připravila jsem pro vás seznam tipů, díky nimž se (nejen) děti budou opravdu těšit ven. Opět se zaměřuji na hračky a hry z České republiky, vyrobené z převážně přírodních materiálů. Hračky z plastů zde nezahrnuji, těmi to v našich obchodech kypí a my se snažíme umělohmotné výrobky z různých důvodů omezovat, jak se můžete dočíst zde. O tom, proč kupovat hračky z lokální produkce a naopak se vyhýbat výrobkům z Číny, jsem zde již také jednou psala, viz tento odkaz. A teď už pojďme na ty tipy.Nic si kupovat nemusíte :-)


K tomu, abyste si užili léto a aby se vaše děti hýbaly, vlastně vůbec žádné hračky na ven nepotřebujete. Klacek v ruce a nebo plná náruč šišek umí taky pěkné divy. Pokud vám a vašim dětem dochází fantazie a smysluplné nápady, ani potom nutně nemusíte hned sahat po peněžence. Zkuste oprášit některou z klasických starých dětských her. Inspiraci může poskytnout např. magazin.4kavky.cz, kde naleznete mj. návod na hry skákání panáka, krvavé koleno či cukr, káva, limonáda

Léto můžete strávit rovněž tlučením špačků. K této staré hře najdete návod i popis potřebných pomůcek na stránkách recesistické federace špačkohráčů FICHPA.


Zadarmo si můžete stáhnout také detektivní listy na stránkách značky Pipasik.Můžete si ale koupit něco malého ...


Mezi klasické dětské hry v kapesní velikosti patří cvrnkání kuliček, hra se švihadlem a skákání přes gumu. Ručně barvené hliněné kuličky různých barev společně s propracovaným návodem na devět kuličkových her nabízí 4Kavky. Tentýž výrobce nabízí také skákací gumu pruženku, opět v různých barvách a s velmi podnětným manuálem. Zde naleznete recenzi výrobků od 4 Kavek: Recenze: české hry pro děti od výrobce 4 Kavky. Vlastní verzi skákací gumy prodává značka GumuDětská švihadla s různě tvarovaným madlem nabízí Greenkid.EDIT: Doplňuji tip na poznávací kartičky od Bylo nebylo: Lišejníky a Brouci. Jedná se o malé skladné kapesní atlasy, které nejspíše budou motivovat děti k tomu, aby se vydaly ven na průzkum. Na blogu si můžete přečíst recenzi těchto kapesních miniatlasů.... a klidně si kupte i něco většího :-)


Do základní výbavy malých dětí zpravidla patří jízdní prostředky. Pominu-li výrobky z plastů, můžeme si vybrat ze dvou dalších materiálů. Kovové tříkolky, koloběžky a odrážedla vyrábí Merkur. Několik dalších výrobců vyrábí odrážedla ze dřeva, z jejich konstrukce však odhaduji, že jsou určeny jen do interiéru, takže většinu z nich cíleně pominu. Nicméně jeden dřevěný tip bych přece jen měla: pojízdného dřevěného koníka Futu od značky Antonie & Emma. Výrobek působí na první pohled jako poctivá výroba, ale přece jen jsem váhala, zda zvládne pohyb venku. Tohle video od výrobce mne ovšem přesvědčilo, že tenhle kůň na to má ;-)

Na zahradu si můžete umístit dřevěnou závěsnou houpačku či houpací prkno od výrobce Buki.
  
Za vyzkoušení nejspíše stojí také dřevěné mini chůdičky od Utukutu. Dle výrobce chůdičky rozvíjí motoriku, rovnováhu a koordinaci rukou a nohou, posilují svaly, podporují krevní oběh, prospívají ploskám nohy. Výrobek je určen primárně do interiéru, ale jeho použití venku nic nebrání. EDIT: dostala jsem doplňkový tip na českého výrobce s názvem STOA-Zahradní minigolf. V jeho nabídce najdete rozmanité venkovní hry a aktivity. Např. skákací pytle, hopskoč, hookbruč či hod na terč


Žádné komentáře:

Okomentovat