pátek 22. června 2018

Kde můžu koupit české hračky?

Českých výrobců hraček existuje celá řada. Desítky z nich pracují s přírodními materiály (viz Seznam českých výrobců hraček z přírodních materiálů). Mají skvělé věci. Mezi jejich výrobky najdete snad vše, na co si vzpomenete. Proč je tedy pátrání po českých hračkách jako hledání jehly v kupce sena? Proč jsou naše obchody přeplněné zbožím z Číny? Kde se vlastně dají koupit ty ekologické české hračky?


Jan Hoffmann se svým stánkem na jarmarku


Sítě velkých hračkářství preferují dodavatele, kteří jim výhodně dodají velký objem zboží. Ekologický aspekt z ekonomických důvodů velcí prodejci moc neřeší. Nejčastěji sáhnou po snadno dostupné produkci z Asie a do jejich regálů se tak dostanou jen jednotky českých hraček. Čeští výrobci buď nemají dostatečný objem výrobků nebo je jejich zboží cenově špatně konkurenceschopné ve srovnání s čínskou produkcí, popř. nemají dořešenou otázku certifikace hraček (což je z pochopitelných důvodů pro prodejce překážkou). Z našeho Seznamu českých výrobců hraček z přírodních materiálů patří mezi šťastlivce, na jejich zboží můžete narazit i v běžné síti hračkářství, např. tito: DetoaKOVAP, Merkur, MIVAPexetrio. Mnozí jiní by o nového velkého odběratele stáli a čekají na svou příležitost. Někteří si však zakládají na tom, aby se neobjevovali v sousedství "ošklivých čínských hraček" a do běžného hračkářství se svými výrobky proto nechtějí. Obsáhlejší článek o českých značkách, na něž lze narazit v běžném hračkářství, je zde: Nejznámější čeští výrobci hraček.

Mnozí další se objevují v malých specializovaných hračkářstvích (Agátin svět, Hračkotéka, Hugo chodí bos aj.), ve vlastních kamenných krámcích a v obchůdcích v muzeích či podobných prodejnách s regionálním významem. Úzce zaměřený obchodník dokáže lépe předvést a následně i prodat přidanou hodnotu české hračky. V malých hračkářstvích se vyskytuje např. 4bambini, 4 kavkyABA factoryBřichopasElwiraEngelsberkĽubica JurčíkováMašekMiktoysNoePiklePišlíkUtukutu, Woodseason aj. 

Řada menších hračkářů se specializuje především na trhy a jarmarkyDílna JinanEkofarma PařiloviHračky Sykora,  Iva OlšováJan Hoffmann, Ladislav ChládekMarie Marsenićová, Pavel Motuz, Siegfried Kittel či Zahrada2000. Osobní kontakt se zákazníkem prodejce baví a umožňuje jim předvést kvality svých hraček. 

Hezkou cestou, jak se seznámit s českými hračkáři a jejich výrobky, je navštívit Hračkobraní - Festival hračky z přírodního materiálu na zámku v Kamenici nad Lipou: Letos v létě (11. - 15. 7. 2018) zde budou nabízet své produkty např. manželé Vodákovi, ANJA HanzalPetr Bouček, Ceeda Cavity, Gaudia, Marionetino, Obrázkový ostrov a mnozí jiní.

Nespočet českých hraček z přírodních materiálů lze najít v různých větších i menších eshopech, často však u nich není uveden výrobce ani fakt, že byly vyrobeny v Česku, a takovéto zboží tak zapadne a těžce se hledá mezi zahraniční produkcí - podrobněji jsou tyto problémy mapovány v článku Co koupíme v českém (e)hračkářství. Možnou cestou je využít eshop se specializací na české produkty jako je např. vyrobenoprodeti.cz, proprcky.cz a hugochodibos.cz.

Nejjednodušší cestou, jak si pořídit hračku od českého výrobce, je kontakt skrze webové stránky. Takovou cestu zřejmě uvítají všichni ti, kteří nějaký svůj web mají. Nakoupit přes eshop, popř. se ozvat emailem a domluvit se na podmínkách prodeje, je snadné. Odkazy na stránky výrobců naleznete zde: Seznam českých výrobců hraček z přírodních materiálů. Popř. si vyberte někoho, kdo vyrábí hračky ve vašem regionu a domluvte si osobní kontakt, možná to bude zážitek i pro vás a vaše děti. Vyhledávat lokální hračkáře můžete díky Mapě českých výrobců zdravých  hraček
Žádné komentáře:

Okomentovat