pátek 19. října 2018

Půjčovny hraček a dětských potřeb

Hračky nemusíme jen vlastnit, hračky si můžeme i půjčit. Je to cesta k úspoře zdrojů (zejména přírodních, ale také našich finančních) i k omezení nadbytku předmětů v dětských pokojích. Ludotéky, neboli půjčovny hraček, nejsou v našich vodách příliš obvyklé, ale při troše štěstí možná na nějakou natrefíte i ve vašem okolí. Zpravidla nefungují samostatně, ale jako doplňková činnost mateřských center či dětských heren. Níže zmíním, kde a jak působí některé takovéto půjčovny. 
i dětskou trampolínu lze zapůjčit v půjčovně

  • Dětský klub KidzTown v Kolíně je především hernou a centrem rodinných aktivit, nabízí však také cca 80 svých her a hraček k zapůjčení. 
  • Mláďátko z Hostivic nabízí především potřeby pro děti, nikoliv přímo hračky. V jejich sortimentu k zapůjčení lze ale nalézt mj. trampolínu či nafukovací hrad. 
  • Párty hračky a půjčovna hraček v Chrudimi nabízí k vypůjčení pestrý sortiment hraček, deskových her, kostýmových čepiček a také větší předměty jako jsou skluzavky, skákací hrad či stolní fotbálek. Ceny půjčovného se odvíjí od hodnoty zapůjčené věci. 
  • Pohoda v Praze 12 - Modřanech nabízí půjčovnu hraček s půjčovným na až dva týdny za 30 Kč. Sortiment je omezen na výrobky jednoho českého výrobce.
  • Prubni hračku z Prahy 15 - Horních Měcholup se zjevně postupem času přeorientovala především na půjčovnu dětských nosítek, původní nápad v podobě půjčovny hraček však přežívá a sortiment hraček je stále v nabídce.  
  • Rodinné centrum Heřmánek v Olomouci-Holicích provozuje půjčovnu hraček, dětských pomůcek a sportovních potřeb. Drobné hračky z herny se vypůjčují za týdenní poplatek 20 Kč.
  • Studio Kamarád v Kroměříži umožňuje zápůjčky hraček a didaktických pomůcek ze své dětské herny, a to včetně elektrických čtyřkolek a dětských maškarních kostýmů. Cena za víkendové vypůjčení je zlomkem pořizovací ceny. 

Odlišným projektem je Půjčárna - nástroj s ambicí podpořit sdílenou ekonomiku, v rámci nějž je možné od soukromých majitelů z různých koutů Česka zapůjčit leccos, mj. také potřeby pro děti. 

Specifické účely pak naplňují půjčovny hraček a dalších dětských potřeb pro děti s hendikepem, autismem či opožděným vývojem, které obvykle fungují při tzv. střediscích rané péče jako je např.

Obecně lze k činnosti půjčoven hraček klást pár otazníků, např. otázku zajištěny hygieny zejména u hraček pro nejmenší děti. Problematické může být také, pokud jsou vaše dítka prudších pohybů a tu a tam něco rozbijí. Je to tedy o zvážení potenciálních přínosů a rizik. Osobně si myslím, že existují situace, kdy se půjčovna hraček může hodit a poskytne dobrou službu. Knihovnu pro půjčování dětských knih využíváme pravidelně (článek o dětských knihách si můžete přečíst zde), tak proč to nezkusit u hraček. Žádné komentáře:

Okomentovat